Absorbujący umysł

Maj 19, 2016

Macie czasem wrażenie, że dzieci wiedzą wszystko? Mimo, iż są pochłonięte zabawą, przy okazji rejestrują różne sytuacje, które mają miejsce w zasięgu ich wzroku i słuchu. Szczególnie dzieci do 3 roku życia posiadają niezwykłą zdolność bezpośredniego odbierania i rejestrowania wrażeń z otoczenia. Być może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

Jak funkcjonuje małe dziecko? Przede wszystkim nie selekcjonuje obrazów i dźwięków. Przyjmuje wszystko co oferuje środowisko. Tak, tak – dosłownie wszystko! Impulsy docierające ze środowiska są przyjmowane przez dziecko nieświadomie. Z kolei my, dorośli, przełączamy się na tryb odbioru na to, co nas interesuje. „Kadrujemy” wybierając interesujący nas obiekt, sytuację, itp.

Ostatnie lata swojej aktywnej działalności Maria Montessori poświęciła wnikliwemu badaniu wczesnego dzieciństwa. W swojej pracy „The Absorbent Mind” opisuje niezwykłą siłę duchową, którą nazywa „absorbującym duchem / psychiką/ umysłem”. Porównuje tą szczególną formę umysłu do gąbki pochłaniającej wodę lub do kliszy fotograficznej rejestrującej pierwszy i dalszy plan. Najmłodsze dzieci nie wartościują, absorbują wrażenia z otoczenia globalnie, jako równoważne. Zebrane wrażenia są przechowywane w głębi nieświadomego życia.

Warto świadomie i intencjonalnie przygotować dziecku otoczenie, tak by przyjmowało pozytywne bodźce, które następnie zapadną głęboko w pamięć.